DAKO spol. s r.o. - EUROOKNA: https://www.nizkoenergeticky.cz/

VÝROBA A PRODEJ:
- DŘEVĚNÁ OKNA
- EUROOKNA
- VCHODOVÉ DVEŘE
- POSUVNÉ DVEŘE A STĚNY
- ZIMNÍ ZAHRADY
- DUBOVÉ PODLAHYDAKO spol. s r.o.
Ostrava, Slovenská 4

tel. 596 133 629
777 701 103
okna@nizkoenergeticky.cz
mapa_seznam.gif, 442B mapa_google.gif, 481B

Výroba dřevěných briket

 

Bohužel v současné době je naše produkce briket až do 03/2019 obsazená v pořadníku stávajícími zákazníky.

 

Válcový tvar průměru 93 mm, směs – většina smrk + modřín a dub, vyráběny na bázi klikového mechanismu - těžší než voda, tvrdé, plné, výhřevnost 18.7 MJ/kg - dlouho hoří (směska = hobliny + piliny), vlhkost +- 8 %.


Jak si počínat a topit s briketami a jak se dřevěné brikety skladují?

Na rozdíl od uhlí či klasickému dřevu jsou dřevěné brikety pro skladování a manipulaci pohodlnějším řešením. Nedrolí se, místo nezašpiní, nevzniká po nich odpad a při přikládání se není téměř třeba obávat se vzniku nepořádku z pilin.

 

Kde brikey skladovat?

Je třeba však pamatovat na to, že prostor určený pro skladování by měl být suchý, uzavřený, a bez působení vody či nadměrného vlhka. Avšak, kvalitní dřevěné brikety odolávají normální atmosferické vlhkosti, nevadí jim ani mráz či chlad. Sklepení domu, kůlna nebo zahradní domek ideálně splňují uvedené požadavky.

Jak brikety používat

Topení briketami nemá žádná zvláštní omezení, a tak je možné toto palivo využívat k provozu jakéhokoli topidla. Hodí se tedy pro kotle na dřevo i na uhlí, pro krby, kamna s krbovou vložkou či kotle na dřevoplyn, méně ale pro zakládání táboráku nebo u grilování.

Proces vytápění nevyžaduje žádné speciální postupy k rozdělání a udržení ohně v topidlech. K rozhoření je tedy potřeba nechat přívod vzduchu otevřený, rozdělat oheň pomocí menšího kousku brikety s odpalovacím papírem, a přihodit k podpalu. Brikety lze jednoduše „porcovat“ a jemným bouchnutím o zem přizpůsobit velikosti topného prostoru nebo potřebě přiložit.

Jakmile se dřevěné brikety rozhoří, přívod vzduchu je třeba uzavřít (nechceme spalovat peníze)  nebo nechat jen mírně pootevřený. Po několika desítkách minut přestanou dřevěné brikety hořet a nastává fáze žhnutí. Tak je udržováno intenzivní teplo, udržované občasným přidáním nové várky.

Dřevěné brikety by však neměly naplnit prostor kamen z více jak poloviny. Za prvé z bezpečnostního hlediska, a a druhé, u dřevěných briket to ani není nutné..

 

1 balík, tedy 10  kg dřevěných briket = 5 Ks  odpovídá cca. : 

černé uhlí

7,7kg

hnědé uhlí

 

14,8kg

dřevo vysušené

15,4kg

pelety

10,1kg

štěpka sušená

14,7 kg

obilí

9,4 kg

zemní plyn

5,6 m3

lehký topný olej

3,8 kg

elektřina(akumulace)

42,7 kWh

elektřina(přímotop)

40,5kWh

Má-li být vyřešeno snížení nákladů za topivo, a zároveň ohledplné používání ekologický a šetrný způsob vytápění, pak je třeba zaměřit se na materiál paliva, který je pozitivní vůči životnímu prostředí. Všechny tyto nároky plní dřevěné brikety, které spadají do kategorie obnovitelných zdrojů paliva. 

Dřevěné brikety a výhřevnost

Kvalitu dřevěných briket nejlépe popíší technické parametry, a to denzita (neboli „hustota“) slisování, výhřevnost, obsah popele(zbytkového po spálení brikety) a obsah vody(vlhkost).

Proč používat brikety místo topného palivového dřeva? Volbou briket ušetříte náklady a prostor. Protože i velmi kvalitně vysušené dřevo obsahuje vysoké procento vody (15-25%), neplatíte jinými slovy za vodu.

Viz tab.1

Vysychání dřeva

Obsah vody

Výhřevnost

čerstvě kácené v lese

50 - 60 %

7,1 MJ/kg

přes léto skladované

25 - 35 %

12,2 MJ/kg

několik let skladované

15 - 25 %

14,4 MJ/kg

Tím, že je toto palivo vysušeno ještě před samotným lisováním, se dosahuj minimální vlhkosti (maximálně do 10 %). To je hlavním aspektem hodnot výhřevnosti, jeden z nejvýznamnějších ukazatelů kvality daného paliva obecně. Právě dřevěné brikety mají jednu z nejvyšších hodnot výhřevnosti. V závislosti na kvalitě surovin je obvykle je výrobci garantována hodnota v průměru 17 – 20 MJ/kg.

 

Výhřevnost patří mezi vlastnosti paliva a udává, jaké množství energie bude uvolněno spálením jedné jednotky (povětšinou 1 kg).“

 Pro praktické srovnání orientační tabulka výhřevnoti běžně užívaných tuhých paliv:

 

Typ paliva na 10 kg dřevěných briket DAKO spol. s r.o.

Odpovídající množství na 10 kg

Výhřevnost MJ/kg

Dosažená výhřevnost paliva odpovídající 10 kg briket

černé uhlí

7,7kg

18 MJ/Kg

 

hnědé uhlí

 

14,8kg

23,1MJ/Kg

 

dřevo

15,4kg

14,6 MJ/Kg

 

pelety

10,1kg

18,5 MJ/Kg

 

štěpka

14,7 kg

12,5MJ/Kg

 

obilí

9,4 kg

18 MJ/Kg

 

zemní plyn

5,6 m3

37,92 /m3

 

propan

3,45 Kg

46,4 MJ/Kg

 

lehký topný olej

3,8 kg

42 Mj/Kg

 

elektřina(akumulace)

42,7 kWh

 

 

elektřina(přímotop)

40,5kWh

 

 

http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=11 

Tip pro vás

Dle vašeho typu topného zařízení (kotle, krbových kamen atd.) si můžete přibližně spočítat pomocí interaktivní tabulky roční náklady na výtápění a efektivitu výhřevnosti: 

http://www.tzb-info.cz/t.py?t=16&i=269

Přijděte si brikety koupit do společnosti DAKO spol. s. r.o.

zpět
© DAKO spol. s r.o., vytvořil diarek.cz