DAKO spol. s r.o. - EUROOKNA: https://www.nizkoenergeticky.cz/

Belgie a Nizozemí

Belgie a Nizozemí

 Architekturu zemí severozápadní Evrpoy ovlivňuje několik faktorů: dřevo jako surovina, nejdostupnější jako v celé západní Evropě smrk, klima, zejména obvyklé počasí.

Pokud se zabýváme Belgií, je nasnadě si uvědomit její přímořské klima a časté deště či oblačno.


Rozměnost oken

Proto se při projíždění Belgií může být, ve srovnání s Českem, překvapivá rozměrnost oken. Aby interiér pojal co nejvíce slunečního svitu a tepla, jsou okna širsí a daleko vyšší, a to i v případě, že stěna domku nebo malé panelékové výstavby má rozmětově malé plochy. Okna jsou většinou bez záclon, maximálně jsou vybaveny žalužiemi.

Rozměrná jsou však v čelní straně budovy, méně častěji na straně k soudednímu domku, kde často ani nejsou. To je typické zeména pro větší města  jejich přilehlá záměstí, zejména v Bruselu a Antverpách, které jsou o mnoho lidnatější než ostatní části Belgie. Častěji je však vidět domky, které jsou díky rozlehlosti a malé početnosti obyvatelstva velice daleko od sebe(až stovky mentrů), a mají tedy velice rozměrná okna na všech stěnách domu.

T fenomén

Vedle jiných architektonických zvláštností Belgie se jich několik týká i oken. Jedná se o tzv. "T fenomén", o kterém je dokonce pojednáno v odborné literatuře. Jsou to dvojkřídlá s fixním světlíkem v horní čtrvtině dělky, zpravida vybavené parapetem nebo balkónovým kováním do úrovně cca 20 cm, protože belgičané často, zejména ve venkovštějších oblastech, pěstují za okny okrasné rostliny, nejčastěji petůnie. Lze je také nazvat ony kastlíkovými, ale ve srovnání s těmi českými, jsou ta belgicka daleko širěá a vyšší. 

S "T okny" se lze dokonce setkat v některých tradičních komiksech, kterýmiž jsou Belgičané zakladatelé a respektovaní autoři. Například v komixech policisty Tin Tina či Asterixe a Obelixe jsou na obrázcích k vidění přívě tyto typy oken.

 

 

zpět