DAKO spol. s r.o. - EUROOKNA: https://www.nizkoenergeticky.cz/

Jak se rozhodnout? Hledisko dostatečného větrání

Jak se rozhodnout? Hledisko dostatečného větrání

Diskuze i tom, který z materiálů je pro výrobu eurookna je lepší, neberou konce, tedy zatím v Česku. V západních zemích se setkáme už téměř jen se dřevem nebo dřevohliníkem.

Je třeba ale říci, že každé z typů oken má své pro a proti. 


Plast: levnější a méně náročný

Volba oken z PVC je z finančních důvodů méně náročná, než okna dřevěná, což je často jediným, a častým důvodem pro jejich volbu. Jsou snadno umyvatelná a není třeba tolik dbát na jejich pravidelnou povrchovou údržbu. Mnohem častěji jsou taky volbou do velmi vysokých paneláků, protože přetírání, které je zapotřebí zhruba jednou za šest až deset let u dřevěných europrofilů provést, je technologicky, finančně a organizačně náročné v takovýchto podmínkách.

Plast: pozor na kondenzaci 

Na druhou stranu, je třeba zvážit i velice závažné nevýhody plastových oken, na které se přichází i s postupem zkušeností a vývojem stavebnictví. Plast je stále poměrně nový materiál pro výrobu stavebních otvorových výpní. 

Plastová okna, ani ta v tom nejvyšším standardu, " nedýchají". Jsou téměř absolutně neprodyšná, a pokud je přímo neotevřete, není jná možnost větrání místnosti, ačkoli v teplejších teplotách je možné používat mikroventilaci. Tato je ale oblíbenou vstupní skulinkou zlodějů a vykradačů chatařů. 

Co se týče větrání, otevírat například nízkoenergetický dům za účelem větrání je proti vší logice funkčního nízkoenergetického domu, takže není možné instalovat plast do pasivních typů staveb, které zaznamenávají obrovský nárust v oblíbenosti. Na druhou stranu, jsou stále plasty alternativou, jak levněji zateplit byt nebo dům, což je stále lepší a ekologičtější, než nechat stará a nevyhovující okna.

 

Plast: slzy na oknech domu a...duše

Skutečnost, že plast "nedýchá", vede ale i u standardních výstaveb, kde není zabezpečeno ideální odvětrávání, k některým problémům: pokud je například v místnosti mnoho lidí, nebo se jedná o kuchyňské, prádelní či sklepní a garážové prostory, kde je předpokládaný větší výskyt vodní páry ve vzduchu, objevuje se v místnosti přílišná vlkost.

Tato vlhkost se kondenzuje na okennich sklech a ve spárách. Pokud není místnost správně větraná, což je zvláště s plasty o něco náročnější zabezpečit, může docházet k plesnivění zdí a závadám na oknech. To bývá problém hlavně ve velkých mrazech, kdy není možné dlouho větrat, a interiér má o desítky stupňů rozdílnou teplotu než venku. 

Přírodní dřevo dýchá díky mikrodutivkám, které se ve dřevě ze své materiální podstaty vyskytují. V průměru propustí dřevo asi 2,7 m3 vzduchu do místnosti, což zabezpečuje konstatní odvětrávání místnosti a zejéna je prevencí proti srážení vlhkosti na oknech a u stěn, i když je třeba zdůraznit, že správné odvětrávání místnosti v celkovím konceptu je třeba zebezpečit u u volby dřevěných euroooken.

Zjistěte, kolik by mohla stát okna či dveře ve dřevě, budete překvapeni, že výsledné zvážení investice do budoucna mluví pro dřevo.

zpět