Toto řešení nabízí jednu z nejúčinnějších tepelných ochran díky umístění před okny; zejména v zimě minimalizuje únik tepla. V létě naopak před teplem chrání.
Díky vnitřnímu systému žaluzií se nabízí možnost plynulé regulace světla naklápěním lamel, což může bý motorizováno napojením na automatiku.
Lze vybírat z obrovské škály barevných kombinací, pokročilé materiály zaručují dlouhou životnost a barevná stálost.
Na většině evropských trhů můžeme pozovat příklon k venkovnímu stínění a zvláště pak k použití venkovních žaluzií. Důvod je jednoduchý, ve srovnání s jinými jinými typy stínění mohou vždy nabídnout příjemné vlastnosti, které vnitřnímu stínění - tedy interiérovým želuziím - nebo nebo jiné sluneční ochraně chybí. Venkovní žaluzie nabízí možnost stíněnění velkých prosklených ploch za relativně příznivou cenu.
Výroba venkovních žaluzií s sebou nese velké požadavky na technické znalosti a finanční zázemí. Úspěšní výrobci musí disponovat rozsáhlými sklady materiálu kvůlli schopnosti reagovat na požadavky stále náročnějších zákazníků. Přesto patří čestí výrobci k významným a uznávaným hráčům na poli evropského trhu.
Základním rozlišovacím znakem je tvar a šířka lamel. Vzhled lamel a jejich přibližný podíl na trhu je v tabulce 1.
Žaluzie s "expo 50 mm" jsou používány pro menší rozměry, často je voleno ovládání šňůrou a lamely jsou vedeny v lankách. Jedná se o cenově nejvýhodnější venkovní žaluzie.
Nejpoužívanjší variantou venkovní žaluzie je typ s lamelou a šířce 80 mm. Tyto lamely můžeme použít až do šířky 4m a výšky 4m.
Pokud přemýšlíte, zda investovat i do automatiky, při použití motoru tedy můžeme zastínit jednou žaluzií až 16m2.
Špičku v nabídce většiny českých firem představují žaluzie s lamelou typu v šířce 90 mm. Jedná se o velice stabilní žaluzie s nízkým nábalem (tj. výška žaluzie ve staženém stavu a vynikajícím doklápěním).
Venkovní žaluzie lze montovat od předem připraveného podmítkového boxu (obr2) do výklenku s možností zakrytí nošiče plechem (nejčastější řešení-obr3) jako samonosný systém (zde je žaluzie nesena pouze na konzolách (obr 4) nebo do roletového boxu(obr 5).
Právě nad tímto bodem je třeba se zvláště zamyslet. Je nutné projednat s výrobcem oken, jakou má zákazník představu, protože to může měnit některé konstrukční hodnoty. Předem promyšlená fasáda jde tedy ruku v ruce s konzultací s obchodním oddělením společnoti DAKO spol. s. r.o. Přejeme si vše vyjednat k vaší největší spokojenosti.
Jsou používány tři možné varianty ovládání.
Nejlevnější typ s lamelou o šířce 50 mm lze ovládat šňůrou, další typy klikou nebo motorem. Vzhledem ke stále klesající ceně motorů roste podíl motoricky ovládaných žaluzií. Dnes je přibližně 70% všech venkovních žaluzií motorizovaných. K ovládání motorů lze použít tlačitkové spínače, elektronické spínací hodiny, navíc s možností připojení větných nebo slunečních čidel.(obr 6).
Pro správné zapojení motorických žaluzií přikládáme schéma (obr 7). Výrobní společnosti nabízejí všem zájemcům o venkovní žaluzie zpravidla bezplatné školení a poradenství. Je třeba nebát se venkovní žaluzie vyzkoušet. Odměnou bude spokojený zákazník.
Přijděte projednat záležitost venkovních žaluzií osobně na obchodní oddělení společnosti DAKO spol. s r.o.
Zdroj: informace zpracovány dle RTS magazín, č. 2/11.